Zbraně

Na akci je povoleno používat veškeré typy airsoftových zbraní a gumové nože, s omezeními uvedenými dále. Zásah zbraní způsobí zranění, není-li uvedeno něco jiného.
Útok nožem musí být „realistický“ a trvat několik vteřin. Není možné „poplácat během jedné vteřiny 3 hráče po rameni“. Zranění nožem způsobuje okamžitou smrt. Doražení zraněného nožem je povoleno.

Airsoftové zbraně

Je zakázáno střílet tam, kam nemá střelec přímou a jasnou viditelnost, například přes ochrannou zeď nebo za roh.

Pravidla pro AEGMaximální výkonMin. vzdálenostPovolené zásobníkyPravidla pro HPA, manuální a plynové zbraněMaximální výkonMin. vzdálenostPovolené zásobníky
vzdálenost do 10 metrů 130 m/s - Tlačák vzdálenost do 10 metrů 1,7 Joule - Tlačák
full auto puška/samopal 160 m/s 10m Tlačák full auto puška/samopal 2,5 Joule 10m Tlačák
full auto kulomet 160 m/s 10m Točák full auto kulomet 2,5 Joule 10m Točák
odstřelovací puška 180 m/s 20m Tlačák odstřelovací puška 3 Joule 20m Tlačák

Veškeré HPA regulátory musí být vybaveny turnajovým zámkem schváleným při registraci na místě akce. Po skončení akce je nutné přinést na registraci ukázat zbraň s neporušenou plombou.
Při použití zbraně nad 130 m/s (AEG) nebo 1,7 Joule (HPA) musí mít účastník u sebe povinně sekundární zbraň s výkonem do 130m/s respektive 1,7 Joule. Musí ji nosit s sebou a používat. Pro střelby pod 10m a při boji v CQB (uvnitř budov, základen, vesnic).
Zbraně nad 130 m/s (AEG) nebo 1,7 Joule (HPA) je zakázáno používat v CQB (uvnitř budov, základen, vesnic).
Zbraně nad 130 m/s (AEG) nebo 1,7 Joule (HPA) je možné používat pro střelbu z hrany budov, základen, vesnic pokud je cíl vzdálen požadovanou minimální vzdálenost (10 nebo 20 metrů, viz výše)
Zbraně do 130m/s (AEG) nebo 1,7 Joule (HPA) označovat páskou SAFE GUN
Zbraně nad 130m/s (AEG) nebo 1,7 Joule (HPA) označovat páskou STRONG GUN
Měření probíhá s 0,20g střelivem (AEG)
Měření probíhá s 0,36g střelivem (HPA, Gas, Manuální), u odstřelovacích pušek s 0,45g.
Maximální váha pro střelbu použitého střeliva je 0,36g, u odstřelovacích pušek 0,45g.
Schválené kulomety - RPK, PKM, PKP, MG36, M60, M249, M240, MG42
Schválené odstřelovací pušky - natahovací jednoranná puška, plynová jednoranná puška, + tyto pušky PSG-1, SVD, SR-25, HK417/G28. Všechna provedení pouze semi střelba a musí být vybavena optickým zaměřovačem.
Brokovnice s nesmrtícím účinkem je brokovnice s hlavní omotanou modrou páskou způsobující omráčení, na kterou není třeba průkaz zbraně. Brokovnice mohou požívat pouze síly oficiální herní ozbrojené složky (např. ISAF, ANA, atp.).
Omráčený si musí lehnout na zem, dát spojené ruce za hlavu a zakrýt si tvář reflexní vestou.
Omráčení trvá 5min, není-li určeno jinak, během této doby není možné vyvíjet žádnou aktivitu (bezvědomí).
Všechny AEG zbraně, HPA zbraně a dlouhé manuální a plynové zbraně budou a musí být v průběhu registrace změřeny a označeny SAFE / STRONG GUN

Paintballové zbraně

Paintballové zbraně jsou určené k ničení aut a obranných pozic (věž, brána, apod.)
Počet paintballových zbraní ve hře bude omezen, každá paintballová zbraň bude muset být vybavena příslušnou páskou (RPG průkaz), jejich distribuce bude spadat pod velitele jednotlivých stran (např. ISAF a stařešiny vesnic).
Střelivo do paintballových zbraní bude omezeno a bude distribuováno organizátory. Své vlastní střelivo s sebou nevozte, nebude možné ho použít!
Paintballová zbraň je povolena pouze jako airsoftový jednoranný neopakovací vrhač granátu na paintballovou munici (podvěšený, zabudovaný v imitaci RPG, samostatný, lafetovaný). Opakovací vrhač granátů je možné použít pouze tehdy, má-li reálnou předlohu (např. revolverový granátomet). V žádném případě není možné používat pouze samotnou paintballovou zbraň.

Střelné zbraně

Na akcích pořádaných AIRSOFTWARS z.s. je přísně zakázáno nošení i držení jiných střelných zbraní, než airsoftových. Zákaz se vztahuje primárně na střelné zbraně kat. A, B, C dle zákona o zbraních, z. č. 119/2002 Sb.
Ze zbraní kategorie D dle tohoto zákona jsou povoleny pouze plynové zbraně v provedení pro airsoft.
Pokud je v pravidlech na akci povolena pyrotechnika, smí hráč používat tzv. plynovky, expanzní zbraně. V takovém případě je z těchto zbraní povolena střelba pouze akustickou municí. Použití jiné munice, jako např. munice obsahující dráždivé slzotvorné látky, je zakázáno.
Dále je možno nosit i držet znehodnocené zbraně, neaktivní střelivo a munici, které je definováno jako zbraň kategorie D dle zákona o zbraních.

Chladné zbraně

Z důvodů bezpečnosti a zamezení zaměnitelnosti reálných ostrých nožů s herními gumovými noži, je zakázáno viditelné nošení nožů s pevnou čepelí vyjma nožů gumových. Je povoleno nosit zavírací nože a multitooly. Nože s pevnou čepelí, mačety je možno používat jako pracovní nástroje, hráči jimi nesmí nikoho ohrozit. Uživatel je smí nosit u sebe, ale tyto nože nesmí být nošeny viditelně např. na opasku nebo výstroji.