Protector XI. (2014) video

 

V návaznosti na výsledek Operace Lizzard V změnilo velení kontingentu ISAF strategii a složení sil v Zábulu. Do akce byly vyslány rekonstrukční týmy, tajní agenti, vojenská rozvědka, humanitární organizace a ve spolupráci s centrální vládou z Kábulu i afghánská armáda a policie. Do oblasti hlavního města provincie Khas Konar si operační základnu postavila i velká skupina soukromých kontraktorů z agentury Black Sworad Global. Jednotky ISAF vybudovaly v provincii 3 základny – hlavní základnu Fort Protector, PRT Základnu Hell 2 a předsunutou základnu FOB Spartan.

Povstalci z hnutí Tálibán operovali převážně z území sousedního Pákistánu, kde měli své sídlo.

Civilní obyvatelstvo žilo své běžné a zábavné životy, provozovalo obchodní činnosti, plnilo úkoly a účastnilo se společenských akcí. Jednotlivé kmeny proti sobě kuly pikle, navzájem se provokovali a došlo i na nože a vzájemné násilí. Občas se ke slovu dostaly i pistole a pušky. Příkladem může být nedorozumění a následné potyčky mezi kmeny z Heratu a Asmaru. I zábulský guvernér se dostal do problémů. Jednou se nepohodl s v Sarkani zasahujícím týmem ISAF a jednou proti němu zase šel šéf místní banky z rodiny Maha a několik zkorumpovaných policistů.

 

Život v Zábulu byl prostě báječný a pestrý.

Operace mezinárodních sil skončila až na několik přehmatů relativně úspěšně, povstalcům nebyl dán téměř žádný prostor k narušení mírové pomoci a rekonstrukční činností a ani obávaná zbraň Tálíbánu – nové dodávky IED – nebyla tak úspěšná, jak bylo islamisty očekáváno. Bohatý sponzor Tálibánu, arabský šejk, který navštívil pákistánskou základnu povstalců a byl i přímým účastníkem jednoho přepadu spojenecké hlídky, odjížděl přesto ze Zábulu spokojen ale vědom si toho, že jeho záměry v provincii zůstanou ne zcela splněny.

Protector je hardcore vojenská simulace zaměřená na život v provincii, snahu o rekonstrukční práce jednotkami ISAF a vzájemná interakce mezi všemi složkami herního světa. Ozbrojený konflikt je pouze na pozadí celé hry. Organizátoři si kladou za cíl co nejvěrnější simulaci současného Afghánistánu. Prvky LARP jsou zásadní součástí scénáře, nelze se bez nich obejít a je na ně kladen velký důraz.

Této akce se v roce 2014 zúčastnilo 1330 účastníků celkem z deseti evropských zemí a Kanady, nárůst oproti roku 2013 o 20 procent.