Proběhlé akce

facebook banner PKV CZ copy

 

Akce se zúčastnilo 290 hráčů z Čech, Slovenska, Německa a Francie. V herním prostoru byla vybudována základna TF Bogota, jedna Venezuelská a dvě Kolumbijské vesnice. Do akce se zapojilo 15 bojových vozidel.


A jak devátý ročník akce probíhal?

Hranice mezi Kolumbií a Venezuelou je děravá a průchozí. Za řekou Rio Grande rostou pole s kokou a venezuelská džungle se hemží bojovníky narkokartelů. Za kolumbijskou hranicí čeká povstalecká organizace FARC, která je ochotna narkotika směnit za zbraně. A ostří hoši z Norte del Valle zbraně potřebují, jsou totiž ve válce s venezuelskou armádou a prohrávají. Jejich prioritou se stává získání široké podpory okolních ozbrojených skupin a získání velkého počtu zbraní, střeliva a munice. Po dvoudenních tvrdých bojích v okolí vesnice Puerto Carreno, Puerto Paez a Puerto Ayacucho bylo vojáky zničeno jedno skladiště zbraní a zabaveno menší množství zásilek koky. Laboratoře se odhalit nepodařilo a hlavní síly kartelů a povstalců z FARC se přeskupily a dařilo se jim dál působit. Přes veškerou snahu a nepopiratelné úspěchy v boji s povstalci a narkos byly jednotky Task Force nakonec poraženy a zatlačeny do defenzívy. Velení spojeneckých jednotek v brzkých ranních hodinách rozhodlo o opuštění oblasti a k evakuaci vyslalo kolumbijskou mechanizovanou brigádu z nedalekého posádky. Vzhledem k obtížné situaci uskupení bylo rozhodnuto, že vyzvednutí proběhne na dobře držitelné kótě Santa Maria, která se nachází na území Venezuely. Povolení pro vstup do oblasti povolila Venezuela až pod tlakem, bohužel pro jednotky Task Force bylo již pozdě. Kóta byla přes úpornou obranu obsazena spojenými silami kartelu a povstalců a zbytek uskupení byl zničen bojem. Narkos získali tolik potřebné zbraně a přes Kolumbii proudí do Severní Ameriky množství čistého a kvalitního zboží.


A zde si můžete přečíst hodnocení akce od Drápa, velitele TF Bogota.

14311447 1078013372319419 7988620686804268844 oPátek 16. září večer. Přijíždím na parking, beru „svatou trojici“ (pušku, webbing a batoh), jdu pár set metrů na registraci, kde od Riggse dostávám vytištěný seznam jednotek přihlášených na „moji“ stranu (měl bych mít cca 150 lidí) a klíče od srubu, který bude tentokrát sloužit jako štáb. Dalších pár set metrů a jsem na místě - malý srub uprostřed lesa, kolem (vesměs civilní) stany dříve dorazivších spolubojovníků. Vojenskou základnu to moc nepřipomíná, ale o tom tahle akce není.

Startujeme centrálu a rozsvěcíme světlo, jinak je ve srubu už všechno nachystáno – vysílačky, tablety s aplikací PES, velká obrazovka atd. - a taky prázdný sešit s logem firmy, u které pár týdnů pracuji.

Za chvíli doráží čtyřčlenná jednotka, která mi bude na štábu pomáhat. Ptám se, co má znamenat ten sešit. Jeden z kluků odpovídá: „ten jsem vzal v práci“. Následuje vtipný rozhovor: Ty děláš u XY? Jo. To je dobrý, já taky. Ve kterém oddělení? ABC. Počkej, já taky! Koukáme na sebe.. no jo, tenhle obličej znám! V maskáčích jsme se nepoznali, a kdo by taky na akci čekal kolegu z kanclu. Svět je fakt malý.. Od té chvíle je akce zase o něco příjemnější. Tak do práce.

Začínáme evidencí přítomných jednotek - kolik lidí proti původně nahlášeným počtům nakonec reálně dorazilo, dokdy tu budou, jaké mají vybavení, zda se teď v noc chtějí vyspat, nebo mají chuť jít válčit (protože akce oficiálně začíná ve 22h). Samozřejmě, je tu tak polovina toho, co tu má být. Na 21h svolávám první briefing velitelů. Klasika NATO standard - popis prostoru, situace, nepřítel, náš úkol, jeho provedení, materiální zabezpečení, spojení a velení, plus airsoftová pravidla.

14424751 1078013368986086 7855364987316714526 oPrincip akce je jednoduchý - středem prostoru prochází hranice, která ho dělí na Venezuelu a Kolumbii, každý stát má na svém území 1-2 vesnice, a má vybudovat a střežit tři skryté výrobny drog či zbraní, a v nich vyrobený kontraband dostat přes hranice do druhé země. My máme tyto továrny najít a zničit. Zazní dotaz, zda mohou být továrny umístěny přímo ve vesnicích, a odpověď organizátora Igora je, že stejný dotaz mu položily kartely, a jeho jasná odpověď byla, že NE. Tato informace se pro další průběh akce ukazuje jako zásadní… Konec briefingu, kromě těch co jdou na noc ven všichni spát, v 6h ráno přijít na další briefing velitelů, a v 7h „vpřed“.

Ve 22h vysíláme ven dvě skupiny, každá má za úkol kontrolovat jednu komunikaci. Zapínáme vysílačky na frekvencích, které nám určil pořadatel, a co neslyšíme – nepřítele, jak si hlásí pohyb našich jednotek v okolí základny a navádí na ně své síly. Takže vysíláme skupinu číslo tři, která díky příposlechu této frekvence nepřítele v okolí základny poměrně rychle eliminuje, následně se přesouvá směrem k jedné z nepřátelských vesnic, kde likviduje mnoho dalších protivníků.

Spouští se velmi silný déšť (na který meteorologové skrze média upozorňovali – za noc má napadnout až 100mm srážek).
V sobotu vstáváme v 5h ráno, v 6h je briefing velitelů. Čtyřem četám Alfa, Bravo, Charlie a Delta a průzkumu jsou rozdány sektory, které mají propátrat, Echo (Plzeňáci) zůstává v záloze jako QRF.

Bohužel už se začíná projevovat „faktor airsoft“:

1) Tři jednotky se na briefing vůbec nedostavily. Jedna se vynoří za několik hodin, protože „spravovali auto“, jedna (zahraniční - německá) se neobjeví vůbec až do konce akce, a třetí dopoledne odjíždí domů, protože „nebyli připraveni na déšť“.

2) Na štáb doráží zástupce jisté USMC jednotky, aby mi OZNÁMIL, že jeho jednotka (6 lidí) zbudovala předsunutou základnu tam – a máchne kamsi rukou. Počítám do deseti, a pokouším se mu sdělit, že kdyby k akci každá jednotka přistoupila tak jako ta jeho (= bude si dělat co chce), že toho asi moc nepředvedeme. Ani nečeká až dokončím větu a odchází, na můj dotaz, co tedy chtějí na akci dělat, přes rameno utrousí, že nic.. Občas si kladu otázku, proč airsoft, tedy hraní si na vojáky, tolik přitahuje typy, které absolutně nejsou schopny pochopit a fungovat podle elementárních pravidel ozbrojených složek..

Nu což, píši hodnocení „kvality“ těchto jednotek pro pořadatele, a jede se dál.. papírově mám asi 120 lidí, reálně tak stovku. Nepřátel je tak 150-180.

Hodiny běží, jednotky propátrávají svěřené oblasti, a stále žádný kontakt. Zřejmě jsme vstali dřív než nepřítel. PES funguje krásně, spojení jakžtakž – jsme v údolí pod kopcem. Až kolem 9h hlásí Alfa cosi na jedné kótě, dokonce snad prý i vidí vlajku, značící továrnu. Ihned vysíláme Echo10 jako podporu. Kdopak se z toho vyklube? Samozřejmě, výše uvedení mariňáci! Nicméně už se v prostoru začíná objevovat i nepřítel. Echo10 ho tlačí až k jedné z vesnic (překřtili jsme si ji na Al Čúčo), a dává mu kouř. NJN, Plzeň  :-)

14380152 1269165686449838 2130298497860249185 oAlfa se přesouvá na jih k centrální silnici, spolu s Charliem hlásí kontakty, Echo20 jim vyráží na podporu, hned za základnou ale šlápne na Riggsovo DSO a je skoro celé zničeno. Je hlášeno podezření na varnu drog mezi naší základnou a vesnicí Puerto Carreno, nepřítel tuto oblast zuřivě brání - nasunuje se tam naše četa Alfa (zničena), Charlie (zničena), Bravo (také má ztráty, ale nepřítel už je konečně zničen), ta propátrává oblast – a nic nenachází.

Kolem poledne průzkum hlásí podezření na varnu u kóty San Carlos, vysíláme tam patrolu, ale ta je opět hned na kraji základny téměř zničena nepřítelem z řad DSO – tomu ale vzápětí pro změnu těžké ztráty způsobí náš průzkum, když mu vtrhne do zad. Oživené Echo vyráží na patrolu k Al Čúčo a opět zde dává nepříteli nakládačku.

Posíláme Alfu propátrat východní cíp prostoru, a protože nepoučitelný nepřítel stále vysílá na „naší“ frekvenci a dává si sraz u brodu, posíláme tam Charlie, které je ale poměrně rychle zničeno. Lidé si stěžují na dlouhý refreš, operativně se s Igorem domlouváme na jeho zkrácení (vzhledem k početní převaze nepřítele pouze pro naši stranu) na 2h. Nepřítel stále zuřivě brání oblast mezi naší základnou a Puerto Carreno, stahujeme tedy všechny jednotky a kolem 16-17h provádíme masivní útok všemi silami na tuto oblast. Dobíjíme, propátráváme, nic. Po odchodu všech jednotek ze základny se nepřítel drze pohybuje 30 metrů od štábu, i štábní krysy tedy berou pušky a jdou si ven pro „fragy do ligy“. Několik dávek, nepřítel má dva mrtvé a zbytek ustupuje. Takhle ne kamarádi, v pravidlech máte jasně, že základna je off game..

KartelyOdpoledne pomalu přechází na večer, většina prostoru je propátrána, a nebyla nalezena ani jedna základna. Nezbývá než aktivovat informátory. Ti prozrazují, že továrny jsou přímo ve vesnicích. Co na to říct.. Rychle bereme vše živé a posíláme na Al Čúčo, kde kolem 18h skutečně ničíme dvě továrny/skladiště.

Padá soumrak, svoláváme vyhodnocovací briefing velitelů, plánujeme noc a ráno. Každý dostává prostor zhodnotit uplynulý den, včetně konstruktivní kritiky. Jsme tu všichni dobrovolně, a musí nás to v první řadě bavit. Bohužel, opět airsoftový kolorit, některé jednotky odjíždí domů, zbývá nás tak 70. Ano, někteří to avizovali dopředu.

V noci si jdeme s Plzeňáky opět zalovit k jejich již oblíbenému Al Čúčo, likvidujeme pár lidí už po cestě a následně poměrně hodně přímo ve vesnici. Spát jdeme asi ve 2 ráno.

Neděle ráno, bohužel opět faktor airsoft, řada lidí spí a nevstává, do závěrečného boje nás jde tak 50. Protože se nám nepodařilo odhalit všechny továrny a zabránit pašování, nepřítel nyní disponuje těžkými zbraněmi a my musíme oblast opustit. Stahujeme se na kopec, odkud nás mají vyzvednout vrtulníky. Musíme ho ubránit 3 hodiny. Máme zakázané obchvaty zezadu, naopak nepřítel má povolené dýmovnice, my máme pouze jeden refreš, nepřítel dva. Nepřítel má početní převahu, pomalu nás obkličuje ze všech stran, a i když mu působíme těžké ztráty (zbylo mu tak 10-15 lidí), po necelých 2h kopec dobíjí. Odchod na základnu, sbalení, krátké vyhodnocení s pořadateli a odjezd.

KartelyZhodnocení:

Plusy: skvělý štáb - chránící před počasím a perfektně materiálně zabezpečený, skvěle fungoval PES, ušlo spojení, perfektní podpora štábní jednotky, skvělá a bezproblémová spolupráce s drtivou většinou přítomných jednotek na naší straně. Díky všem nepřátelům, kteří ctili „dress-code“ a chodili v sombrerech, pončech atd. Tvrdé ale férové boje, vcelku slušné přiznávání, málo hádek. Seznámení se s pár novými schopnými jednotkami, z toho jednou britskou, kterou třeba přesvědčíme o výhodách DPM aliance. Operativní korigování akce s orgy, aby měla spád.

Mínusy: nepřítel, který si navzdory zcela jasným pokynům organizátorů ohnul pravidla a ze scénářové akce tak udělal standardní kropičku o prázdný les. A na můj vkus až příliš mnoho vulgárního a zcela zbytečného komentování výkonů druhé strany při kontaktech. O co slabší vlastní bojové výkony, o to drsnější slovník.