Proběhlé akce

facebook banner LVII CZ copy

 

Operace Lizzard VI. (2016) video

 

Lizzard

Akce trvala 50hodin a zúčastnilo se jí 1001 účastníků a 48 automobilů ze sedmi zemí. Na ploše 2,5x3,5km byla vybudována základna ISAF, strongpoint ISAF a 4 domorodé vesnice.

Zimy povstalecká hnutí využila k posílení svých pozic. Díky sponzorům z arabského poloostrova získali povstalci dostatečné fondy na vyzbrojení a nábor nových členů.

Spojenecké jednotky byly kvůli akcím proti povstaleckým skupinám v Sýrii a Iráku oslabeny a Tálibán měl tak možnost chytit druhý dech a začal připravovat jarní ofenzívu.

V horách severně od afghánské hranice v okolí pákistánské vesnice Bhakkar se koncentrují mohutné síly. S příchodem prvních jarních dnů se povstání převalilo přes volně průchozí hranici a zaplavilo celou provincii. Obyvatelstvo prchá stejně jako místní ozbrojené složky jsou na ústupu a vesnice jsou obsazovány ozbrojenci Tálibánu.

 

LizzardDo Zábulu prokazatelně často sestupuje i jeden z vůdců rebelů, nesmrtelný Imram Zacharijev, který do Pákistánu uprchl před několika lety z Balkánu a spojeneckým silám se ho zatím nepodařilo zadržet. Povstalecká ofenzíva Umar je nezastavitelná a celá provincie upadá do chaosu a bezpráví.

Do oblasti je v reakci na kritickou situaci urychleně vyslána část bojového uskupení CJTF82, které se okamžitě po příjezdu na operační základnu Fort Protector zapojuje do intenzivních bojů v samotném okolí základny. Vojákům se s nasazením všech sil a za těžkých ztrát podařilo vytlačit většinu povstaleckých bojovníků do severních oblastí provincie a do Pákistánu, ale pozice Tálibánu zůstala v některých částech provincie velmi silná.

 

 

 

Operace Lizzard VI. - Behind the scenes (2016) video

 

lizzard  2014-43-4